• אמיר אבו חאטום

עבירות סמים

עודכן ב: 19 אפר 2019


עורך דין פלילי - עבירות סמים
עורך דין פלילי - עבירות סמים

עבירות סמים

למרות החקיקה הקיימת, עבירות סמים נחשבות לנפוצות בעולם כולו וגם בישראל ואחד התחומים המרכזיים במשפט הפלילי עוסק בכך.

פקודת הסמים המסוכנים (תשל"ג-1973), קובעת באילו מקרים מותר השימוש בסם ומתי הם אסורים על פי החוק. הפקודה מפרטת את רשימת הסמים המסוכנים והיא מתעדכנת מעת לעת. על פי החוק, חל איסור לא רק על שימוש, אלא גם על החזקה, סחר וייבוא והעובר על החוק צפוי להיקנס או להיאסר, בהתאם לחוק העונשין.


שימוש עצמי

שימוש עצמי באחד מן הסמים המפורטים ברשימה, אסור על פי החוק. עם זאת, עונש המאסר שנקבע בעבור עברת שימוש עצמי לבין עברת סחר בסמים או ייצור והפקה, הוא משמעותי ומדובר על הבדל בין עד 3 שנות מאסר או עד 20 בהתאמה.

הפקודה מפרטת טבלת כמויות לכל סם, כאשר מתחת לכמות המצוינת תיחשב לשימוש עצמי, ואחזקה בכמות מעל למצוין בטבלה, עלולה להיחשב לאחזקת סמים בכמות שאינה לשימוש עצמי, אף במקרים מסוימים לסחר. ההבחנה רלבנטית לגבי כתב האישום שיוגש והעונש שיוטל באם הנאשם יורשע בבית המשפט.


שידול קטין

החוק ובתי המשפט רואים בחומרה רבה שידול קטינים לשימוש בסמים, ובמקרים שהוכחה אשמת הנאשם, בית המשפט יכול לגזור 25 שנות מאסר או קנס גבוה.


ענישה נוספת

מלבד קנס ועונש מאסר, בעבירות סמים בית המשפט יכול לפסוק על חילוט רכוש, פסילת רישיון נהיגה, שלילת רישיון עסק ועונשים נוספים על פי פקודת הסמים המסוכנים וחוק העונשין.
מעבדת קנאביס שנתפסה
מעבדת קנאביס שנתפסה

( עורך דין פלילי אמיר אבו חאטום - מעבדת קנאביס שנתפסה על סך 650 גרם נטו )


כמה מילים על קנאביס

נכון לתאריך זה, קנאביס מופיע ברשימת הסמים המסוכנים ולכן המשתמשים בו עוברים על החוק וצפויים להיענש. החוק אינו מבחין בין סוגי הסמים ויש לקחת זאת בחשבון ולא לסמוך על הקלה בגזר הדין בבית המשפט, אם כי ישנם מקרים בהם זה אכן קורה.

במקרים מסוימים מותר לגדל, למכור ולהשתמש בקנאביס וזה בעיקר לצרכים רפואיים, אך יש לפעול תחת רישיון.


שירותים משפטיים בעבירות סמים

מואשמים בעברת סמים? אתם צריכים לפנות לעורך דין פלילי. עורך הדין יעניק לכם סיוע משפטי הכולל ייעוץ, ליווי וייצוג בכל שלבי ההליך. בית המשפט מבחין בין מקרים בהם מדובר באחזקת סמים לצורך שימוש עצמי לבין סחר ונלקחים בחשבון גם העבר הפלילי של הנאשם והאם מדובר בעברה ראשונה או לא. עורך דין מומחה יוכל לייצג אתכם נאמנה, לראות האם ניתן לבטל את כתב האישום או לפעול להקלת גזר הדין וקיצור תקופת המאסר או גובהה הקנס, ובמקרים מסוימים למנוע את חילוט הרכוש שנתפס ולהשיבו לבעליו.

ערעור וייצוג בוועדות שליש

כל נאשם רשאי להגיש ערעור ולשם כך יש לפנות לעורך דין פלילי, הבקיא בכללי הערעור ויודע כיצד ההליך מתבצע. בשלב הראשון מערערים לערכאה גבוהה יותר ואם בוחרים לערער שנית, יש צורך בקבלת רשות מן הערכאה הנוספת ("ערעור ברשות"). ניתן להגיש ערעור על עצם ההרשעה וגם על העונש שנגזר.

אסירים שהורשעו בעבירות סמים ומרצים זמן בכלא, יכולים לפנות לעורך דין פלילי כדי לקבל ייצוג בוועדות שליש, במטרה לזכות בקיצור תקופת המאסר.


50 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול