• אמיר אבו חאטום

עבירות נשק

עודכן ב: 19 אפר 2019


עורך דין פלילי - עבירות נשק
עורך דין פלילי - עבירות נשק

עבירות נשק

בית המשפט מתייחס בחומרה רבה לעבירות נשק, בשל הפוטנציאל הגבוה לפגיעה בחיי אדם ופגיעה בביטחון. אם אתם נחקרים או מואשמים בגין עבירות נשק, יש לפנות לעורך דין פלילי בהקדם האפשרי.

מיגור עבירות נשק עומד בראש סדר העדיפויות של החברה וניתן לראות זאת בחקיקה השונה ובאמצעי האכיפה העומדים לצורך הנושא. אחזקה או שימוש בכלי נשק עלולים להוביל לפגיעה בגוף ובחיי אדם. אחזקת נשק שלא כדין יכולה להוביל לעונש מאסר ממושך, אם כי בית המשפט עושה אבחנה בין עבירות קלות לעבירות חמורות.


מה מוגדר כנשק?

על פי חוק העונשין, נשק מוגדר ככלי שמסוגל לירות כדור, קלע, פגז או פצצה ובכוחו להמית אדם, לרבות רכיבי הכלי. החוק מרחיב וקובע כי נשק מוגדר גם ככלי שפולט חומר שנועד להזיק לאדם (למעט גז מדמיע), תחמושת, פצצה, רימון וחומרי נפץ אחרים.


סוגי עבירות נשק

עבירות נשק מתחלקות לסוגים שונים וביניהם החזקת נשק, נשיאה, הובלה, ייצור וסחר (כולל ייבוא, ייצוא ומכירה). חומרת העבירה תלויה גם בכמות הנשק שתיתפס, במידת הסיכון הקיימת בו ובמטרת אחזקתו. אחזקת נשק מותרת אך ורק תחת רישיון בתוקף, ובית המשפט מבדיל בין מקרים בהם הנאשם לא מחזיק ברישיון נשק לבין מקרים בהם טרם שולמה אגרה לחידוש הרישיון.

כאמור, החוק בישראל אינו אוסר על החזקת נשק, אך מטרתו למנוע שימוש בידי אנשים לא מיומנים או בעלי כוונות פליליות. הענישה בעבירות נשק נחשבת לחמורה בשל האיום על שלום הציבור ובטחונו, ומעבר להענשת העבריין, היא נועדה כדי לשמש כגורם מרתיע עבור אחרים.


עורך דין פלילי - עבירות נשק
עורך דין פלילי - עבירות נשק

מתי לפנות לעורך דין?

פנייה לעורך דין פלילי נדרשת כבר בשלבים המוקדמים של החקירה במשטרה ולאחר מכן בייצוג משפטי בערכות השונות, הן בשלב ההכרעה הדיונית והן בשלב הרכעת הערעור או בוועדות שליש.

בחירת עורך הדין צריכה להיעשות על פי שיקולים מקצועיים, הכוללים את מידת מומחיותו וניסיונו של עורך הדין בעבירות מסוג זה והצלחותיו בייצוג נאשמים. עורך דין מומחה ידע באיזה קו הגנה לנקוט, על אלו ראיות ניתן לערער ובמידה ומתאפשר, לנהל מו"מ עם התביעה כדי לחתור להשגת הסדר טיעון והקלה בעונש. במקרים בהם מדובר בהחזקה בלבד ולנאשם, עורך הדין יבדוק אפשרות לעונש מאסר שירוצה בעבודות שירות.


התנהלות המשטרה בעבירות נשק

פנייה לעורך דין פלילי בשלבים המוקדמים הוכיחה את עצמה לא פעם, ובמיוחד במקרים בהם התנהלות המשטרה לקתה בחסר. עורך הדין יעקוב אחר ההליך, הן מבחינת איסוף הראיות והן מבחינת המעצר והחקירה, ויוכל להשתמש במידע שנאסף לטובת טענות על תקינות ההליך או נסיבות אחרות כגון מעורבות של מודיע משטרתי, אף התערבות עורך דין פלילי בתחילת ההליך עשויה להביא במקרים מסוימים לזיכוי מהאישום.

זו הסיבה שרמת המקצועיות והניסיון של עורך הדין חשובה מאין כמוה ואין להתפשר עליה כאשר אתם מתלבטים לאיזה משרד לפנות, כדי לקבל סיוע וייצוג משפטי.

48 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול